Zakup ziemi pod budowę domu

Zakup ziemi pod budowę domu

Rozpoczęcie budowy to poważna i niosąca daleko idące konsekwencje decyzja. Niejednokrotnie wymaga zaciągnięcia kredytu hipotecznego na wiele lat. Konieczny jest też zakup ziemi, o ile inwestor nie dysponuje już gruntem, który mógłby przeznaczyć pod zabudowę. Ukoronowaniem wszystkich trudów związanych z koniecznymi do pokonania formalnościami oraz samą budową są własne cztery kąty i przyjemna przestrzeń wokół domu. Zanim jednak będzie można się tym cieszyć, warto zwrócić uwagę na istotne aspekty zakupu działki.

Marzenia o własnym domu z ogródkiem stają się udziałem coraz większej liczby Polaków. Z pewnością przyczyniła się do tego pandemia i lockdown, w czasie którego wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi. Ci szczęśliwcy, którzy już wtedy mieszkali we własnych domach, mogli przynajmniej korzystać z terenu przydomowych ogrodów. A co z resztą?

Zakup ziemi postanowiony

Pierwszym krokiem do zamieszkania we własnym domu jest zakup ziemi. Od tego, na jaką działkę zdecyduje się inwestor, zależy bardzo wiele. Znaczenie ma zarówno jej usytuowanie względem większej aglomeracji, jak i takie cechy jak ekspozycja względem kierunków geograficznych oraz najbliższe sąsiedztwo. Warto zwrócić również uwagę na wielkość oraz kształt działki, a także rodzaj gruntu i dojazd do nieruchomości. Bardzo ważne jest też sprawdzenie stanu prawnego działki.

Kto jest właścicielem nieruchomości?

Zazwyczaj przyjmujemy, że właścicielem działki jest osoba, która zamieściła ogłoszenie o jej sprzedaży. Jeśli jednak decydujemy się na zakup ziemi, powinniśmy jej stan prawny sprawdzić dokładnie.  W tym celu należy udać się do wydziału ksiąg wieczystych właściwego ze względu na lokalizację nieruchomości sądu i tam sprawdzić zapisy zawarte w księdze wieczystej prowadzonej dla konkretnej działki. Poza takimi informacjami jak właściciele i współwłaściciele gruntu dowiemy się z niej również, czy nieruchomość posiada wpis do hipoteki oraz, czy ciążą na niej inne zobowiązania, takie jak na przykład służebność przejazdu i przechodu. Wszelkie sporne kwestie warto wyjaśnić przed podpisaniem aktu notarialnego.

Czy mogę rozpocząć budowę?

Warto pamiętać, że zakup ziemi nie gwarantuje nam tego, że uda się na niej wybudować wymarzony dom. Niektóre nieruchomości mogą być wyłączone z zabudowy. Dlatego przed dokonaniem transakcji zakupu warto udać się do urzędu gminy, w której znajduje się nieruchomość i sprawdzić zapisy planu miejscowego dla konkretnego terenu. Dowiemy się z niego jakie przeznaczenie ma konkretny teren, a jeśli plan dopuszcza możliwość zabudowy, jakie budynki można na nim wznosić. Co więcej, w dokumencie będą zawarte informacje na temat dopuszczalnej wysokości oraz maksymalnej powierzchni zabudowy, minimalnej powierzchni biologicznie czynnej nieruchomości, dopuszczalnego sposobu użytkowania nieruchomości oraz wiele innych.

A co jeśli dla danej nieruchomości nie ustanowiono planu miejscowego? – Wtedy należy wystąpić do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Może go złożyć każdy, nawet jeśli nie jest właścicielem działki. Uzyskanie takiej decyzji da inwestorowi pewność, że po nabyciu nieruchomości będzie mógł rozpocząć budowę.

Zakup ziemi to dopiero początek drogi prowadzącej do zamieszkania we własnym domu. I choć cały proces związany z budową może początkowo przerażać, to dziś będąc na finiszu, mogę powiedzieć jedno – naprawdę warto!

Udostępnij:

Dodaj komentarz