Wykusz w domu – jak go zaaranżować?

Wykusz w domu - jak go zaaranżować

Jak zaaranżować wnętrze, by stało się wygodne i funkcjonalne? To częste pytanie, które przybiera na znaczeniu, gdy chodzi o urządzenie trudnej przestrzeni. Do takiej można zaliczyć wykusz w domu, który ma równie dużo wad, co zalet. Choć jest elementem architektonicznym, który zdecydowanie urozmaica bryłę budynku i jego wnętrze, to może też przysporzyć sporo problemów.

Wykusz w domu wydaje się mieć tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jakie argumenty przytaczają jedni i drudzy?

Zalety, które trudno przecenić

Jedną z najważniejszych cech, którą zwolennicy tego rozwiązania podają jako zaletę, jest atrakcyjna bryła budynku i możliwość zaaranżowania przestrzeni w jego wnętrzu w ciekawy sposób. Pomysłów na aranżację może być naprawdę wiele. Postaramy się o tym przekonać w dalszej części artykułu.

Sporym atutem jest też lepsze doświetlenie takiego wnętrza. Dotyczy to zwłaszcza tych budynków, których wykusz posiada przeszklenia sięgające od podłogi do samego sufitu. Pozwala to na optyczne powiększenie wnętrza i stwarza jeszcze większe możliwości aranżacyjne.

Wykusz w domu dodatkowo powiększa przestrzeń strefy dziennej i ułatwia jej podział na różne strefy funkcjonalne. A jakie są wady, o których mówią przeciwnicy tego elementu architektonicznego?

Wykusz ma też wady

Niestety minusów, jakie wiążą się z mieszkaniem w domu, który ma wykusz, też nie brakuje. Przede wszystkim budowa domu, który ma taki element architektoniczny, jest bardziej skomplikowana i czasochłonna. Wiąże się też z wyższymi kosztami, co nie jest bez znaczenia dla inwestorów, którzy starają się oszczędzać.

Warto pamiętać także o tym, że wykusz w domu będzie się wiązał z większymi stratami ciepła. Podobnie jak inne elementy architektoniczne, takie jak balkony i lukarny stanowi bowiem mostek termiczny. Dlatego ogrzewanie pomieszczeń, które zostały wyposażone w takie elementy, może być kosztowniejsze.

Jak zaaranżować wykusz w domu?

Sposobów na zaaranżowanie wnętrza, w którym znajduje się wykusz, jest naprawdę wiele. Dużo zależy tutaj od inwencji samego inwestora. Pomysłów na urządzenie takiego pomieszczenia można szukać w magazynach wnętrzarskich albo na tematycznych stronach internetowych. Wśród najpopularniejszych rozwiązań należy wymienić salon, którego część jadalniana znajduje się właśnie w wykuszu. Świetlną alternatywą jest też miejsce do wypoczynku połączone z czymś, co można określić jako zimowy ogród. Dobrze doświetlona przestrzeń może sprzyjać kwiatom i doskonale wpływać na ich kondycję.

Wykusz w domu to również świetne miejsce na urządzenie domowej biblioteczki z wygodnym miejscem do zatopienia się w lekturze. Półki z książkami należy w tym przypadku ustawić tak, by nie zasłaniały przeszkleń. To także ciekawa alternatywa dla rodzin z małymi dziećmi, które mogą urządzić tam przestrzeń do zabaw dla maluszka.

Wykusz w domu ma sporo zalet, co dostrzega wielu inwestorów. Ma też wielu przeciwników, którzy widzą w tym rozwiązaniu głównie wady. Do której grupy należysz Ty, drogi czytelniku?

Udostępnij:

Dodaj komentarz