Stoliki do restauracji i kawiarni – co warto o nich wiedzieć?

W kawiarniach i restauracjach buduje się przestrzeń przyjazną i wygodną dla użytkowników. Do tego celu wykorzystuje się praktyczne wyposażenie, w tym standardowe meble takie, jak krzesła, fotele i stoliki.

Ta ostatnia grupa bywa często traktowana po macoszemu. Warto jednak poświęcić nieco czasu na znalezienie optymalnych stolików. To bowiem w dużej mierze od nich zależy jakość wypoczynku, komfort spożywania posiłków, a także estetyka danego miejsca.

Funkcja a rodzaj stolików

W lokalach gastronomicznych wykorzystuje się różne formy stolików. W większości przypadków podstawowy wybór rodzaju wiąże się z funkcją konkretnej przestrzeni.

Restauracje chętniej stawiają na pełnowymiarowe, wysokie stoły, przy których można swobodnie zjeść posiłek, bez konieczności ciągłego pochylania się nad nisko położonym blatem.

Z kolei w kawiarniach i klubach, gdzie częściej spędza się czas na rozmowach w gronie rodziny lub znajomych, przy ulubionych napojach. Dlatego w takich miejscach znacznie lepiej sprawdzają się niskie stoliki kawowe, jak te, których chętnie używamy w domach – w salonach i kącikach rekreacyjnych.

Wygląd stolików – najważniejsze rodzaje

Stoliki często wybiera się pod względem kształtu. Najpopularniejsze są oczywiście modele kwadratowe i okrągłe. Niejednokrotnie można jednak spotkać się także z rozwiązaniami prostokątnymi w formie standardowego stołu lub niskiej ławy.

Różnice pojawiają się także w kwestii ilości nóg. Można się spotkać z konstrukcjami na czterech nogach, rozmieszczonych w narożnikach, ale do rzadkości nie należą też modele na jednej, centralnie usytuowanej nodze, które najczęściej spotyka się jako jedno, dwuosobowe stoliki kawiarniane.

Z czego wykonuje się stoliki do restauracji lub kawiarni?

W przypadku materiałów, z których wykonuje się stoliki dla HoReCa, spektrum możliwości jest naprawdę szerokie. W zasadzie spotkamy konstrukcje z niemal wszystkich surowców, wykorzystywanych w nowoczesnym meblarstwie.

Wciąż sporą popularnością cieszą się klasyczne modele drewniane i metalowe. W nowoczesnych lub industrialnych aranżacjach występują rozwiązania łączące szkło i metal. W wielu miejscach stosuje się także produkty z tworzyw sztucznych, wyróżniające się trwałością, odpornością na uszkodzenia oraz wielkim zróżnicowaniem stylistycznym.

W jakich stylach produkuje się nowoczesne stoliki dla HoReCa?

Stoliki kawiarniane i restauracyjne wytwarza się w zasadzie we wszystkich popularnych tendencjach wykończeniowych. Podstawą pozostają oczywiście skrajnie proste modele klasyczne, solidne, zgeometryzowane, bez zbędnych dekoracji. Mogą być wykonane z niemal dowolnego surowca.

Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w tradycyjnych lokalach, jak i tych, w których pragnie się stworzyć minimalistyczne, ultranowoczesne aranżacje.

W przestrzeniach nawiązujących do retro, na przykład do eleganckich kawiarni w stylu wiedeńskim, znacznie lepiej wpisują się ozdobne, historyzujące stoliki. Wykonuje się je najczęściej z drewna lub metalu.

Wiele opcji dają wciąż modne style włoskie i prowansalskie. W ich przypadku stawia się na modele lekko postarzane lub stylizowane na takie. Pozwala to odtworzyć swojską i przytulną atmosferę lokalu, gdzieś nad wybrzeżem Morza Śródziemnego, w samym centrum Europy.

Lokale nowoczesne często stawiają natomiast na popularne meble designerskie. Stoliki tego typu wyróżniają się dekoracyjnością i nietypową formą, choć wciąż utrzymują wysokie walory funkcjonalne.

Wybór stolika – kwestia funkcji i estetyki

Znalezienie wyposażenia do restauracji lub kawiarni wymaga nieco czasu oraz dobrego przygotowania. Trzeba bowiem najpierw określić oczekiwania wobec mebli, a następnie zastanowić się nad całościową aranżacją przestrzeni.

Stoliki nie mogą być bowiem oderwane od pozostałych przedmiotów, ustawionych w danym miejscu. Razem z krzesłami lub fotelami muszą tworzyć spójną całość, gwarantującą komfort siedzenia oraz pięknie prezentującą się we wnętrzu.

Oprócz tego stoliki powinny wyróżniać się przyjemnym wyglądem. W końcu stanowią najważniejszy element wyposażenia, który od razu przykuwa wzrok osób wchodzących. Zatem mówiąc wprost i kawa na ławę – trzeba znaleźć wariant taki, który łączy pożyteczność wyposażenia z wysokimi walorami estetycznymi. Wtedy znajdziemy mebel idealny dla gastronomii.

Udostępnij:

Dodaj komentarz