Przytulny salon – jak go zbudować?

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy większość z nas z radością zaszywa się w domach z myślą: „Byle do wiosny”. Aby to przeczekiwanie do powrotu ciepłych i słonecznych dni było naprawdę przyjemne, warto zadbać o zbudowanie odpowiednich warunków w każdym domowym zaciszu.

W głównej mierze należy zatroszczyć się o ciekawe zaaranżowanie salonu, czyli pomieszczenia, w którym spotykają się wszyscy domownicy oraz do którego zaprasza się gości.

Co wpływa na przytulność salonu? Jak sprawić, że każdy poczuje się w nim naprawdę dobrze? O tym wszystkim napiszemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Przytulny salon – pomieszczenie o wielu twarzach

Salon bywa nazywany również pokojem dziennym. Jest to niezwykłe pomieszczenie, w którym koncentruje się życie wszystkich domowników. W tej części domu spotykają się mieszkańcy oraz zapraszani przez nich goście. Właśnie tam można się zrelaksować, bawić, rozmawiać i spędzać wspólnie czas.

Pokoje dzienne spełniają najczęściej funkcję, łączącą rekreację z zadaniami reprezentacyjnymi. Salony powinny być zatem eleganckie, praktyczne i bardzo przyjemne, by każdy chciał spędzać w nich jak najwięcej czas i zawsze czuł się po prostu jak w domu.

Jak zbudować nastrój w salonie?

Przytulny salon to przestrzeń, w której chce się przebywać. Jest praktyczna, w pełni wygodna, naprawdę piękna oraz dobrze zaaranżowana.

Co składa się na idealnie zaplanowany salon, który w pełni spełnia wszystkie powierzane mu zadania? Istnieje wiele elementów, wpływających na przyjazny nastrój w salonie. Na co powinno się w głównej mierze zwracać uwagę?

Ciepłe i przyjazne kolory

Podstawą każdej aranżacji pozostaje niezmiennie kolorystyka. To od niej w zależy odbiór całej przestrzeni.

Jakie kolory wpływają korzystnie na budowanie przytulności? Przede wszystkim powinno się stawiać na ciepłe i jasne barwy. Najlepiej sprawdzają się odcienie ziemi i beże. Oprócz neutralnych barw można stawiać na pojedyncze, energetyczne akcenty w mocniejszych kolorach, na przykład ciepłej zieleni butelkowej lub w kolorze tego roku, czyli w soczystych żółcieniach.

Kolory powinny się pojawiać zarówno na ścianach, jak i w wyposażeniu lub dodatkach. Warto jednak dbać o spójność oraz kompleksowe projektowanie, aby nie zestawić obok siebie kolorów niezbyt do siebie pasujących.

Dobrze oświetlony salon – przyjazna atmosfera a światło

Nie da się budować przytulnego nastroju bez zadbania o odpowiednie oświetlenie. Jak stworzyć system świetlny, który zagwarantuje przytulny salon? Przede wszystkim należy wykorzystać mocno zróżnicowane oprawy, gwarantujące komfort wykonywania wszelkich czynności oraz tworzące ciekawe rozwiązania dekoracyjne.

W głównej mierze warto się oprzeć na świetlne dziennym, wpadającym do wnętrza przez okna, drzwi lub inne przeszklenia. W przypadku światła sztucznego, najlepiej postawić na produkty z żarówkami, jak najbardziej zbliżonymi do światła naturalnego. Oprócz nich przydają się jednak również źródła światła o temperaturze barwowej poniżej 3300 K.

Dlaczego to tak ważne? Salon ma pełnić rolę przestrzeni do wypoczynku. Światło ciepłe sprzyja wytwarzaniu melatoniny w organizmie, czyli związku chemicznego, który pomaga przygotować się do snu. Warto zatem umieścić w salonie oświetlenie boczne (kinkiety lub lampy stojące) właśnie z takimi źródłami światła.

Jakie lampy powinny trafić do salonu? Zazwyczaj stawia się na praktyczne modele sufitowe lub wiszące, które trafiają nad zestaw mebli wypoczynkowych. Oprócz nich przydają się oprawy boczne, jak choćby wspomniane już wcześniej kinkiety. Ciekawy efekt dają lampy stojące (podłogowe lub stołowe), które idealnie dopełniają cały system oświetleniowy dla funkcjonalnego i pięknego salonu.

Tkaniny dla budowania przytulności salonu

Na przytulny salon i nastrój wnętrza wpływa również wykorzystanie tekstyliów. W zasadzie w niemal każdej aranżacji można wprowadzić ozdobne tkaniny, które wpływają na odbiór całej przestrzeni, tworzą jej klimat oraz zwiększają funkcjonalność miejsca.

Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się oczywiście tapicerowane meble oraz układane na nich poduszki. Wiele osób chętnie korzysta też z koców, zasłon i dywanów, które sprawiają, że wnętrze wygląda znacznie przytulniej. Dają wrażenie przyjemnego ciepła oraz komfortu.

Dodatki, które budują przytulność

Jeśli pragnie się stworzyć przestrzeń przytulną i przyjazną dla użytkowników, warto wykorzystać również rozmaite akcesoria dekoracyjne. Mogą to być lustra, ceramika oraz ozdobne świece, które nie tylko pięknie wyglądają i pachną, ale też dają nieco ciepłego światła.

Dzięki nim stawia się przysłowiową kropkę nad „i” w aranżacji wnętrza, które zaczyna być naprawdę idealną przestrzenią do przyjemnej rekreacji, nawet podczas największych zimowych mrozów. Z powyższymi wskazówkami przytulny salon jest na wyciągnięcie ręki!

Udostępnij:

Dodaj komentarz