Oświetlenie wnętrz w industrialnym stylu

Moda na lofty rozpoczęła się wiele lat temu w Stanach Zjednoczonych i, pomimo upływu czasu, nadal trwa. Oświetlenie wnętrz w stylu industrialnym, które wywodzi się z takich aranżacji, z powodzeniem wprowadzane jest do pomieszczeń utrzymanych także w innych stylach. Tym, co nas w nim zachwyca, jest prostota i urok wynikający z surowej formy.

Oświetlenie wnętrz w stylu industrialnym nie trudno rozpoznać na tle innych typów opraw. Niepowtarzalny styl loftowych lamp sprawia, że od razu zwracają uwagę swoim designem. Mogą się wywodzić wprost z pofabrycznych pomieszczeń, starych magazynów i warsztatów albo stanowić wyrób współczesnych producentów, którzy nawiązują stylistyką do ich pierwowzorów. Zazwyczaj są to lampy dalekie od ideału. Mogą mieć ślady pęknięć, wgnieceń, a nawet rdzy. Widać na nich ślady użytkowania, a na tych, które pochodzą prosto od producenta, imitację takich śladów. Dla tych, którzy preferują estetyczne rozwiązania, na rynku dostępne są też lampy o “wyidealizowanej” pozbawionej takich uszkodzeń.

Lampy w stylu industrialnym, czyli żarówka w wersji sauté  

Oświetlenie wnętrz w stylu industrialnym często przyjmuje postać zawieszonej na kablu i nieosłoniętej niczym żarówki. To jedna z najprostszych lamp loftowych, która pomimo niezwykłej prostoty cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem użytkowników. Doskonale wygląda nie tylko w industrialnych aranżacjach, ale również w wielu innych wnętrzach. Nie potrzebuje żadnych upiększeń ani ozdób, by doskonale prezentować się w pomieszczeniu. Wręcz przeciwnie – w loftowych wnętrzach często sama stanowi efektowną dekorację. Może występować w wersji solo albo w postaci większej instalacji świetlnej, w której skład wchodzi kilka takich opraw. Dobrze sprawdza się jako oświetlenie funkcjonalne zamontowane nad kuchenną wyspą, nad lustrem w łazience i w wielu innych strefach wydzielonych ze względu na pełnione przez nie funkcje.

Oświetlenie wnętrz w metalowej kratce

Dużym zainteresowaniem cieszą też lampy z metalowym, ażurowym kloszem. To bardzo efektowne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się we wnętrzach utrzymanych w różnej stylistyce. Dobrze wygląda w loftach, jak i pomieszczeniach nowoczesnych oraz skandynawskich. Klosz w postaci metalowej, zazwyczaj czarnej kratki może przybierać różne kształty i wielkość. Bardzo dobrze komponuje się z innymi surowymi elementami wystroju. Inwestorów przekonuje efektowny wygląd takiej lampy, który zachwyca pomimo surowej formy.

Lampa jak metalowa, odwrócona misa

Loftowe oświetlenie wnętrz może przybierać różne formy. Jedną z bardziej popularnych jest lampa z kloszem w kształcie metalowej, odwróconej misy. Żarówka może być całkowicie w niej ukryta lub delikatnie wystawać z klosza. Metalowy klosz występuje w różnych kolorach, co pozwala dostosować oprawę do konkretnego wnętrza. Takie lampy dobrze sprawdzają się w roli oświetlenia uzupełniającego albo funkcyjnego. Można zawiesić je nad stołem w jadalni lub w innym pomieszczeniu, gdzie zachodzi konieczność doświetlenia konkretnej strefy.

Efektowne lampy z betonu

Niezwykle atrakcyjnie w industrialnych wnętrzach prezentują się lampy betonowe. Swoją formą wzbogacają wizualnie pomieszczenie i nadają mu niebanalnego wyglądu. Bez wątpienia są bardzo modnym elementem wystroju, który od razu przyciąga uwagę użytkowników. Betonowe klosze idealnie wpisują się w charakterystykę surowego, loftowego wnętrza. Stanowią ciekawą alternatywę dla innych lamp w stylu industrialnym, jak znacznie od nich lżejsze oprawy z metalową kratką.

Industrialne oświetlenie wnętrz od lat cieszy się niesłabnącą popularnością inwestorów i architektów wnętrz. Wprowadzając je do aranżacji, możemy uzyskać niepowtarzalny klimat prawdziwego loftu.

Udostępnij:

Dodaj komentarz