Oświetlenie nad lustro w łazience – podstawowe zasady

Oświetlenie w łazience jest niezmierne ważne, by zapewniać pełen komfort korzystania z tej przestrzeni o każdej porze dnia lub nocy. Szczególnie ważne są lampy nad lustro w łazience.

Jakie produkty wybrać – czyli lepiej sprawdza się kinkiet nad lustro w łazience czy może lampy wiszące? Jakimi parametrami powinna wyróżniać się lampa nad lustro w łazience? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części artykułu.

Oświetlenie nad lustro w łazience – do czego się go używa?

Lampy nad lustro w łazience spełniają kluczową rolę w ramach całego systemu oświetleniowego w tej części domu. Dlaczego? To przecież w strefie przy lustrze wykonuje się wiele czynności, wymagających mocnego światła zadaniowego.

Przed lustrem można zająć się wieloma czynnościami higieniczno-pielęgnacyjnymi. Wykonuje się makijaż, goli się, czesze lub dobiera elementy garderoby. Każde z tych zadań wymaga odpowiedniego oświetlenia, które musi zapewnić właśnie lampa nad lustro.

Jakie lampy nad lustro w łazience warto wykorzystać?

Oświetlenie nad lustro łazienkowe musi mieć odpowiednie natężenie i temperaturę barwową (zbliżoną do światła słonecznego), by zapewnić komfort korzystania z przestrzeni. Równocześnie trzeba zadbać o wybór odpowiednich opraw.

Podstawowym rodzajem produktów nad lustro są kinkiety łazienkowe. Lampy najczęściej montuje się po obu stronach lustra, by równomiernie doświetlić całą strefę, bez cieni i odbłysków. Niekiedy umieszcza się pojedynczą, wydłużoną oprawę bezpośrednio nad taflą.

Oprócz nich chętnie wykorzystuje się lampy wiszące. Należy jednak wybrać model łatwy do umieszczenia po obu stronach lustra, by nie dość, że zapewniał wystarczającą ilość światła, to również, by nie utrudniał korzystania z tej przestrzeni.

Kolejnym wariantem są źródła światła zintegrowane, połączone z lustrem. Mogą mieć rozmaite kształty (koła, kwadratu, prostokąta lub pasów u dołu i na górze). Dzięki temu zapewniają dużo światła, ale także dekorują wnętrze.

Oprawy nad lustro w łazience – bezpieczeństwo i estetyka

Lampy do łazienki należy dobierać tak, by nie tylko zapewniały wygodne użytkowanie i wpisywały się w aranżację pod względem estetycznym. Równie ważne są względy bezpieczeństwa.

Jako oświetlenie nad lustro do łazienki stosuje się wyłącznie produkty o wysokim współczynniku ochrony IP. Pozwala to zabezpieczyć oprawę przed wysoką wilgotnością albo przed zachlapaniem lampy wodą. Dzięki temu ryzyko wystąpienia groźnego zwarcia w instalacji i uszkodzenia lampy jest zdecydowanie mniejsze.

Lampy łazienkowe powinny mieć również uziemienie, pozwala to uchronić się przed groźnym porażeniem prądem, gdyby doszło do jakiejkolwiek usterki.

Oświetlenie nad lustro w łazience

Oświetlenie nad lustro w łazience jest niezbędnym elementem instalacji oświetleniowej w tej części domu. Należy dobierać oprawy tak, by równocześnie były praktyczne, efektowne i bezpieczne. Dzięki temu korzystanie z łazienki na co dzień będzie prawdziwą przyjemnością.

Udostępnij:

Dodaj komentarz