Oświetlenie do pokoju dziecka – jak je zaaranżować

Oświetlenie do pokoju dziecka - jak je zaaranżować

Oświetlenie do pokoju dziecka wymaga szczególnej uwagi. Wynika to z wielofunkcyjności wnętrza, które powinno odpowiadać na zróżnicowane potrzeby małego użytkownika. O ile bowiem dorośli korzystają z salonu, gdy spotykają się ze znajomymi, z wydzielonej w mieszkaniu przestrzeni biurowej, jeśli pracują zdalnie oraz sypialni, gdy udają się na odpoczynek, to dziecku pozostaje wyłącznie jedna przestrzeń, która musi spełniać te wszystkie funkcje. Oznacza to, że przy aranżowaniu tego wnętrza, musimy zwrócić szczególną uwagę na wydzielenie poszczególnych stref funkcjonalnych i ich dopasowanie do oczekiwań pociechy.  

Oświetlenie do pokoju dziecka, podobnie jak i inne elementy wyposażenia będą zależeć w dużej mierze od wieku pociechy. W przypadku najmniejszych dzieci konieczne będzie stworzenie przestrzeni przeznaczonej do snu oraz zabawy. Dobrze jest pomyśleć również o miejscu, w którym rodzić będzie mógł położyć się razem z dzieckiem i wyciszyć je przed snem lub uspokoić, gdy maluszek zacznie marudzić przy ząbkowaniu. W pokoju starszych dzieci należy pamiętać o zaaranżowaniu przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku oraz nauki.

Oświetlenie w pokoju najmłodszych dzieci

W pomieszczeniach przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci najważniejsza jest przestrzeń do odpoczynku oraz zabawy. Każda z nich powinna zostać zaaranżowana w taki sposób, by jak najlepiej spełniać swoje zadanie. Niezależnie od wystroju i ilości wydzielonych stref funkcjonalnych oświetlenie do pokoju dziecka musi obejmować oprawę, która wypełni światłem całe wnętrze. Oświetlenie główne, jak przyjęło się o nim mówić, montuje się na suficie i zazwyczaj przyjmuje postać lampy z jednym lub kilkoma źródłami światła. Te emitują światło rozproszone, wystarczająco jasne, by doświetlić wszystkie zakamarki pomieszczenia.

Poza nim we wnętrzu powinno się znaleźć oświetlenie zlokalizowane w pobliżu łóżka. Zazwyczaj jest to nieduża nocna lampka albo kinkiet. Ważne, by emitowane przez taką oprawę światło miało ciepłą barwę i pozwalało dziecku uspokoić się przed snem.

Jakie oświetlenie do pokoju dziecka w wieku szkolnym?

Nieco inaczej będzie wyglądać aranżacja wnętrza przeznaczonego dla starszego dziecka, czy nastolatka. W tym przypadku koniecznie jest urządzenie przestrzeni przeznaczonej do nauki. Najczęściej będzie to lampka ustawiona na biurka albo zlokalizowana tuż przy nim (duża lampa podłogowa). Dobrze w tej roli może sprawdzić się również kinkiet. Istotne jest to, by lampa emitowała światło kierunkowe, które dobrze oświetli blat biurka i stworzy komfortowe warunki do nauki. Wybierając taką oprawę, należy zwrócić uwagę na jej barwę. Warto postawić na oświetlenie o barwie białej zimnej, które doskonale wpływa na koncentrację i motywuje ucznia do działania.

Poza tym, podobnie jak w przypadku pokoju małego dziecka, we wnętrzu powinno się znaleźć oświetlenie ogólne (główne) oraz oświetlenie nocne.

Aranżując wnętrze dla pociechy, należy wziąć pod uwagę jej wiek oraz uzależnione od niego potrzeby. Bardzo ważne jest oświetlenie do pokoju dziecka, które powinno zostać podzielone na strefy funkcjonalne. Dzięki temu przestrzeń będzie doskonale spełniać swoje zadanie oraz oczekiwania młodego użytkownika.

Udostępnij:

Dodaj komentarz