Oświetlenie do biura w domu – sprawdzone rozwiązania

W dobie pandemii większość z nas przeniosła się z pracą do domu. Zadania realizowane zdalnie wymagały zorganizowania domowego biura. Miejsca, w którym będzie się pracowało wygodnie i efektywnie. Oświetlenie do biura w domu to zatem podstawa, by się skoncentrować, ale i stworzyć atmosferę niczym w biurze stacjonarnym, bez rozpraszania się domowymi czynnościami, które czekają na realizację.

Jak wybrać lampy, które będą sprzyjać niekiedy wielogodzinnej pracy, a ponadto wpiszą się w charakter aranżacji?

Oświetlenie do biura w domu – najważniejsze parametry

Na domowe biuro potrzeba wydzielić oddzielną przestrzeń. Najlepiej, by był to osobny pokój, w którym nie będzie żadnych rozpraszaczy. Choć już od co najmniej kilku miesięcy wielu z nas pracuje zdalnie, przyzwyczajenie się do takiego trybu nie jest łatwe. W końcu w domu często są bliskie osoby, które również muszą zaakceptować, że praca zdalna wiąże się z takimi samymi ograniczeniami, co ta wykonywana w biurze. Łatwo się rozproszyć, zdecydowanie trudniej natomiast odrzucić myśli, ile jeszcze jest do zrobienia w domu. Obowiązki, które czekają tuż za ścianą, potrafią odciągnąć na długi czas.

Aby uniknąć takich sytuacji, szczególnie, gdy nie ma możliwości wydzielenia odrębnego pomieszczenia na biuro, należy przemyśleć wszystkie detale, w tym zastosowane lampy. Oświetlenie do biura w domu, które będzie właściwie dobrane, pomoże się skupić i ułatwi koncentrację.

Wśród parametrów należy uwagę zwracać na barwę światła. Zimne białe jest jaśniejsze, teoretycznie bardziej męczy wzrok, ale w praktyce, jeśli chodzi o biuro, sprawdza się najlepiej. Wpływa na maksymalną koncentrację. Domownik pracujący zdalnie powinien też zadecydować o mocy takiego światła oraz jego natężeniu. To najważniejsze parametry, które będą brane pod uwagę.

Konstrukcja lampy

Na biurku nie może zabraknąć klasycznej lampki biurkowej. Należy ją ustawić po przeciwnej stronie niż ręka dominująca osoby pracującej. Wtedy to nie będzie ryzyka zasłaniania sobie światła podczas pisania czy pracy przy komputerze. Światło musi być skupione i skoncentrowane na mniejszej powierzchni, dlatego sprawdzą się konstrukcje o węższych kloszach.

Oświetlenie do biura w domu ma pomagać, a nie przeszkadzać, więc trzeba zwrócić uwagę, by żarówka nie wystawała spod oprawy lampy. W innym przypadku będzie razić w oczy, więc i męczyć wzrok, a to oznacza szybki spadek efektywności. Z tych samych powodów sprawdzą się mleczne lub półprzezroczyste klosze.

Estetyka

Nie bez znaczenia pozostaje aranżacja. Dbamy o estetykę w biurze stacjonarnym, więc nie zapominajmy o przestrzeni w domu, która służy do pracy. Niech oświetlenie będzie spójne charakterem z pozostałymi lampami zastosowanymi w danym pomieszczeniu, które jest wielofunkcyjne. To wystarczy, by aranżacja nie straciła na swoim uroku.

Właściwe oświetlenie do biura urządzanego w domu jest niezwykle ważne. Z powyższymi wskazówkami uda się znaleźć idealne pod każdym względem rozwiązanie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz