Instalacja klimatyzacji w domu – co trzeba wiedzieć?

Instalacja klimatyzacji w domu to rozwiązanie na najbardziej upalne dni, choć nie tylko. Urządzenie przyda się również w sezonie jesienno-zimowym, jako dodatkowy system grzewczy. Z czym trzeba się zmierzyć, zanim klimatyzator pojawi się w domu? Jakie są jego zalety, a które wady najbardziej doskwierają użytkownikom?

Instalacja klimatyzacji w domu – dla kogo?

W mieszkaniu lepiej sprawdzają się wentylatory i klimatyzery, w domu zaś, gdzie dostępne są spore powierzchnie i użytkownicy mają większe potrzeby, klimatyzator będzie dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim zwraca na siebie uwagę jego efektywność działania. Instalacja klimatyzacji w domu oznacza, że obniżoną temperaturę powietrza będzie się odczuwać na przestrzeni nawet 30 metrów kwadratowych. Ta sama zaleta jest widoczna w sezonie grzewczym, kiedy to grzejniki nie oferują takiego komfortu cieplnego, na jaki liczymy, i potrzebny jest dodatkowy system grzewczy.

Zalety klimatyzatora

Klasyczny klimatyzator, poza efektywnością działania, oferuje sporo funkcji dodatkowych. Wygodne są programatory czasowe, dzięki którym domownicy mogą zaplanować, w jaki sposób i kiedy ma być chłodzone lub ogrzewane dane pomieszczenie. To także funkcje wyłączenia po określonym czasie użytkowania – udogodnienie przydatne dla zapominalskich.

Nowoczesne urządzenia nie rodzą ryzyka rozwoju bakterii i grzybów, za to oferują przyjemne, chłodne i oczyszczone powietrze. To ważne, bo domownicy zyskują na lepszym samopoczuciu, zarówno w najbardziej upalne, jak i najmroźniejsze dni.

Niepodważalnym atutem jest fakt, że podczas używania klimatyzatora nie trzeba otwierać okien, za to można liczyć na wystarczającą ilość świeżego powietrza. Dzięki temu istnieje szansa na realizacje projektów, w których zaplanowano okna nieotwierane.

Wady klimatyzacji w domu

Klimatyzacja nie jest niestety pozbawiona wad. Przede wszystkim trzeba się liczyć z kosztownym montażem, wydatkami eksploatacyjnymi, w tym związanymi z konserwacją i przeglądami, a także ze sporym poborem prądu. Instalacja klimatyzacji w domu nie będzie zatem szła w parze z oszczędnościami, przynajmniej na rachunkach za energię elektryczną.

Estetyka nie dla każdego będzie obojętna, a urządzeniom służącym do chłodzenia i ogrzewania powietrza, nie można przypisać eleganckiego wyglądu. Są one duże, trudne do ukrycia pośród aranżacji, a do tego w trakcie pracy wytwarzany szum może przeszkadzać po pewnym czasie.

Podczas niewłaściwego użytkowania klimatyzatora, łatwo może dojść do wysuszenia powietrza. Ponadto regularne stosowanie i zbyt niskie obniżenie temperatury rodzą ryzyko powstawania przeciągów, wychłodzenia, a w efekcie częstszych przeziębień. Trzeba również mieć na uwadze, że starsze modele niestety sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów.

Aby zadecydować, czy instalacja klimatyzacji w domu będzie odpowiednim rozwiązaniem, należy poznać zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania. Wybrać się do sklepu, uzyskać fachowe porady i sprawdzić również, jakie wymogi musi spełnić obiekt mieszkalny, by móc korzystać z klimatyzatora.

Udostępnij:

Dodaj komentarz