Hermetyczne gniazda – co warto o nich wiedzieć?

Hermetyczne gniazda to akcesoria niezbędne głównie w kuchni i w łazience. Akcesoria, które należą do szeroko pojętej instalacji elektrycznej. Ich zadaniem jest ochrona popularnych gniazd kontaktowych przed zalaniem wodą, zachlapaniem, wilgocią i rozmaitymi zabrudzeniami. Doskonale zdajemy sobie sprawą z faktu, czym kończy się połączenie wody z elektryką. To zagrożenie rozwinięcia się pożaru, porażenia prądem, a więc powstania uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia.

Sprawdzamy, jak wygląda konstrukcja gniazd hermetycznych. Gdzie najlepiej je montować i na co zwracać uwagę podczas kupowania.

Hermetyczne gniazda – czym się różnią od klasycznych?

Hermetyczne gniazda mają przede wszystkim klapkę wykonaną z tworzywa sztucznego, która chroni przed dostępem wody czy wilgoci do wnętrza kontaktu. Klapka jest otwierana, dlatego pozwala domownikom swobodnie podłączać rozmaite sprzęty, które wymagają poboru prądu.

Podstawa takiej konstrukcji jest za to praktycznie identyczna, co w przypadku zwykłych gniazdek kontaktowych. Hermetyczne odpowiedniki, nazywane również bryzgoszczelnymi, montuje się w tych samych miejscach, bez konieczności stosowania dodatkowych produktów czy też wykonywania kolejnych instalacji. Zarówno dla specjalisty elektryka, jak i amatora, miłośnika samodzielnego przeprowadzania remontów, z wiedzą na temat montażu gniazd kontaktowych, zastosowanie hermetycznej obudowy nie stanowi najmniejszego problemu.

Miejsca montażu

Gniazdka hermetyczne mają za zadanie chronić przed dostępem wody oraz zabrudzeń. Najbardziej narażone na takie warunki są dwa pomieszczenia – łazienka oraz kuchnia. W pierwszej kolejności właśnie tutaj należy je instalować, zamiast klasycznych gniazdek kontaktowych. Hermetyczne odpowiedniki sprawdzą się również w przydomowym garażu, dobudówce stworzonej z myślą o majsterkowaniu; w domku ogrodowym, który służy do przechowywania sprzętów do pielęgnacji zielonej przestrzeni i nie tylko.

Wszystkie z wymienionych miejsc są najbardziej narażone na działanie trudnych warunków, wilgoci, wody i cząsteczek zanieczyszczeń o różnej wielkości. Dzięki zastosowaniu hermetycznych gniazd stają się one znacznie bezpieczniejsze w codziennym, a także okazjonalnym użytkowaniu. Ponadto można liczyć na większy komfort korzystania z tych pomieszczeń i przestrzeni, bez zamartwiania się o to, czy instalacja elektryczna jest właściwie użytkowana i zabezpieczona.

Czas na zakupy!

To drobne akcesorium musi być trwałe i wykonane z odpowiedniej jakości tworzywa. Klapka będzie codziennie wielokrotnie podnoszona i opuszczona. Powinna zatem zapewniać swobodny dostęp do gniazdka, a także nie odkształcać się podczas jej użytkowania. Trwały surowiec będzie odporny na rozmaite uszkodzenia.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na estetykę, bo gniazdka trudno ukryć i uczynić je całkowicie niezauważalnymi. Kolorystyka obudów pozwala na dobór do wystroju danego miejsca. My już wiemy, jak wybrać hermetyczne gniazda. Powyższe wskazówki polecamy wszystkim użytkownikom.

Udostępnij:

Dodaj komentarz