Gniazdka elektryczne w łazienkach przepisy – o czym pamiętać?

Łazienka jest wyjątkową przestrzenią, której budowa lub remont muszą być prowadzone zgodnie z konkretnymi zasadami i przepisami. Wszystko po to, by zapewnić pełne bezpieczeństwo użytkowników.

Czym należy się kierować, gdy montuje się choćby gniazdka elektryczne w łazience? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Gniazdka elektryczne w łazience – ilość gniazd

Ilość gniazdek elektrycznych w łazience powinna być zaplanowana tak, by zapewnić pełną funkcjonalność całej przestrzeni. Trzeba uwzględnić oczywiście wszystkie sprzęty, podłączone do nich na stałe, jak pralka lub suszarka.

Oprócz tego nie wolno zapominać o dodatkowych elementach. W końcu w łazienkach korzysta się okazjonalnie z rozmaitych lampek, grzejników, suszarki i prostownicy do włosów. Liczba gniazd powinna zatem pozwalać na swobodne korzystanie z wnętrza. Równocześnie nie można zapominać o względach bezpieczeństwa. Nie w każdej części łazienki powinno się bowiem zamontować gniazda elektryczne.

Strefy ochronne w łazienkach – gdzie wolno umieścić gniazda elektryczne?

Normy dotyczące instalacji elektrycznych w łazienkach wymieniają aż cztery strefy ochrony w tym pomieszczeniu (0-III). Pierwsze trzy strefy znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie wanny lub kabiny prysznicowej. W nich nie powinno się umieszczać gniazdek elektrycznych ani innych urządzeń elektrycznych, gdyż pojawia się tam wysokie ryzyko zachlapania ich wodą.

Strefa III znajduje się 60 centymetrów od krawędzi kabiny lub wanny, to najbezpieczniejsza przestrzeń dla gniazd elektrycznych. W niej umieszcza się także włączniki światła oraz oprawy oświetleniowe, wyróżniające się jednak konkretnymi parametrami technicznymi.

Odpowiednie gniazdka elektryczne w łazience przepisy

W łazienkach, gdzie ryzyko zwarcia w instalacji jest naprawdę wysokie, wszystkie gniazda elektryczne powinny być zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym, a także uziemione.

Należy wybierać odpowiednie produkty, a zwłaszcza gniazdka do łazienki hermetyczne, znane też jako gniazdka elektryczne bryzgoszczelne. Oprócz standardowej ramki są wyposażone w specjalną klapkę, wzmocnioną uszczelką, co sprawia, że ryzyko wniknięcia do wnętrza wilgoci lub wody jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku klasycznego osprzętu elektrycznego.

Gniazda elektryczne w łazienkach powinno się montować na wysokości 1,4 lub 1,2 metra nad podłogą, co dodatkowo pozwala ograniczyć ryzyko zachlapania ich wodą, a przy tym ułatwia korzystanie z nich i podpięcie wszelkich potrzebnych urządzeń – czasowo lub na stałe.

Gniazdka elektryczne do łazienki – przepisy i estetyka wnętrza

W łazienkach należy przede wszystkim zadbać o względy bezpieczeństwa, podczas planowania instalacji elektrycznej i rozmieszczenia włączników światła lub gniazd elektrycznych. Pozwala to uniknąć wielu zagrożeń.

Warto zatem wybrać wysokiej klasy gniazda hermetyczne, zapewniające pełen komfort korzystania z przestrzeni. Nowoczesne urządzenia wyróżniają się także ciekawym designem, dzięki czemu można stworzyć nie tylko w pełni bezpieczną łazienkę, ale też przyjemną dla oka aranżację w najmodniejszych stylach wnętrzarskich.

Udostępnij:

Dodaj komentarz