Funkcjonalne oświetlenie na balkon

Ciepłe dni sprawiają, że coraz więcej osób pragnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Co jednak zrobić, gdy nie dysponuje się własnym ogrodem? Nawet w takiej sytuacji można przecież urządzić przytulny balkon, przystosowany do rekreacji i odpoczynku. Aby przestrzeń była użyteczna również po zapadnięciu zmroku, trzeba zamontować na balkonie odpowiednie oświetlenie. Jakie lampy mogą się przydać? O tym opowiemy poniżej.

Balkon – funkcje oświetlenia

Oświetlenie na balkonie bywa przydatne z kilku powodów. Przede wszystkim lampy zapewniają bezpieczeństwo przemieszczania się w ciemności. Dzięki temu ryzyko potknięcia się i upadku jest zdecydowanie mniejsze.

Lampy na balkonie to także szansa na zwiększenie funkcjonalności tej przydomowej przestrzeni. Trudno bowiem relaksować się na balkonie w całkowitych ciemnościach. Odpowiednie oświetlenie buduje przytulne miejsce do rekreacji, spotkań towarzyskich i zabawy z najmłodszymi członkami rodziny w ciepłe wiosenne lub letnie dni.

W końcu oświetlenie na balkonie spełnia kluczową rolę w kreowaniu konkretnych aranżacji. Nieco innych produktów używa się przy budowaniu przestrzeni w stylu skandynawskich, prowansalskim lub orientalnym.

Jakie źródła światła montuje się na balkonach?

Na balkonach można wprowadzić mocno urozmaicone typy źródeł światła, różniące się sposobem zasilania oraz jakością uzyskiwanego światła. Do wyboru są:

  • świece, lampiony,
  • lampy solarne,
  • lampy elektryczne.

Pierwsza z wymienionych kategorii to najbardziej tradycyjne rozwiązania, które wprowadza się w zasadzie na wszystkich typach balkonów. Są niewielkie, łatwo ustawić je na stole lub umocować na balustradzie. Warto jednak pamiętać o tym, że świece i lampiony, choć budują przytulny nastrój i są naprawdę tanie, to dają niewiele światła, a przy tym mogą doprowadzić do poparzenia się lub wywołać pożar.

Lampy solarne to już nieco większy koszt. Trzeba bowiem wydać dość sporo na nowoczesne oprawy i akumulatory do nich. W późniejszej eksploatacji są jednak niemal całkiem bezkosztowe. Lampy działają bowiem na magazynowaną w ciągu dnia energię słoneczną, która jest przetwarzana w energię świetlną. Produkty tego typu dają więcej światła niż lampiony i świece, nie są jednak tak wydajne jak lampy zasilane energią z sieci energetycznej. Są też w pełni zależne od ilości energii zebranej w ciągu dnia.

Dużą popularnością cieszą się lampy włączone do domowej instalacji elektrycznej. Nie zależą od kaprysów pogody, a przy tym dają najwięcej światła, które można w pełni kontrolować, decydując się na konkretny typ opraw lub źródeł światła.

Jak wybrać najlepsze oprawy oświetleniowe na balkony?

Oprawy oświetleniowe do używania na zewnątrz na balkonie pozwalają na zbudowanie przytulnej i bezpiecznej przestrzeni do wypoczynku. Trzeba jednak wybrać odpowiednie rozwiązania.

Przede wszystkim powinno się decydować wyłącznie na modele o wysokim współczynniku ochrony IP. Dzięki temu lampy są w pełni zabezpieczone przed dostawaniem się do ich wnętrza wilgoci lub wody, co mogłoby prowadzić do groźnego zwarcia w instalacji.

Warto także wybierać modele z trwałych materiałów, odpornych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Lampy na balkonie są bowiem nieustannie narażone na zalanie wodą deszczową, zmiany temperatury oraz promieniowanie UV. Nie można zapominać o tym, że lampy będą podłączane do zewnętrznych źródeł energii elektrycznej. Popularne gniazda kontaktowe także wymagają zabezpieczenia przed działaniem warunków atmosferycznych. Odpowiednie produkty do zastosowania na balkonie można znaleźć w sklepie https://gajwer.pl/.

Jakie lampy powinno się zatem wybrać? Na niewielkich balkonach najlepiej sprawdzają się małe oprawy, które nie zajmują za dużo cennego miejsca. Świetną opcją są modele przytwierdzane do powierzchni elewacji. Mogą to być na przykład efektowne kinkiety lub dyskretne oczka wpustowe. Montuje się je w rzędach lub tworzy z nich bardziej dekoracyjne układy.

Na balkonach zadaszonych niekiedy umieszcza się modne lampy wiszące, które tworzą ciekawy nastrój i sprawdzają się w zasadzie we wszystkich typach aranżacji – od balkonów skandynawskich lub nowoczesnych, po przestrzenie retro.

Oświetlenie balkonu – bezpieczeństwo i wygoda

Oświetlenie balkonu to jeden z kluczowych elementów, o który trzeba zadbać przy planowaniu przyjemnej przestrzeni do wypoczynku.

Najlepiej wybrać oprawy, wpisujące się w specyfikę przestrzeni oraz wyróżniające się wysokim bezpieczeństwem użytkowania. Wówczas uzyskuje się optymalny efekt oraz pełną swobodę korzystania z balkonu o dowolnej porze dnia lub nocy przez wszystkich domowników i ich gości.

Udostępnij:

Dodaj komentarz