Folia stretch – wielofunkcyjny materiał pakowy

Folia stretch zalicza się do szczególnie lubianych materiałów pakowych ze względu na dużą funkcjonalność i uniwersalność tego produktu. Przydaje się on bowiem zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle lub handlu. Istnieją różne typy folii stretch i pre-stretch, dzięki którym można zapakować rozmaite przedmioty. Który z nich najlepiej wybrać? O tym opowiemy nieco więcej poniżej.

Folia stretch – czym jest?

Stretch to potoczne określenie folii polietylenowej, którą używa się jako niezmiernie praktycznego materiału pakowego. Do jego produkcji stosuje się polietylen liniowy niskiej gęstości (LPDE), który wpływa na praktyczne właściwości folii.

Wytwarza się ją na drodze dwóch procesów. Pierwszy z nich to metoda blow, w której rozdmuchuje się żywicę polietylenową w dwóch kierunkach – maszynowym i poprzecznym. Pozwala to uzyskać optymalne właściwości, choć sposób produkcji zalicza się do dość czasochłonnych i przez to kosztownych.

Znacznie tańsza i szybsza jest metoda wylewu maszynowego (cast), w której surowiec rozlewa się na specjalnych powierzchniach, a następnie rozciąga i schładza. Tak uzyskany stretch odznacza się jednak nieco słabszymi parametrami technicznymi, przez co najchętniej stosuje się go do owijania palet.

Właściwości folii stretch – co ją wyróżnia?

Folia stretch sprawdza się do pakowania rozmaitych produktów – od pojedynczych przedmiotów, przez kartony, aż do całych palet. Dzięki temu znajduje zastosowanie w bardzo zróżnicowanych dziedzinach życia.

Folia stretch wykazuje dużą rozciągliwość i odporność na rozdarcia. Produkt łatwo przykleja się do powierzchni pakowanego przedmiotu, utrzymując się na nim. Dzięki temu tworzy się cienką, lecz niezmiernie trwałą warstwę ochronną, zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniem, wilgocią i przypadkowym zalaniem produktu wodą.

Co warto wiedzieć o folii pre-stretch?

Stretch występuje w rozmaitych wariantach. Można spotkać się z materiałem do owijania ręcznego i maszynowego. Oprócz tego na rynku występuje też folia pre-stretch, stanowiąca specyficzny rodzaj tego materiału pakowego.

Czym się odznacza? Różnice pojawiają się już na etapie produkcji. Pre-stretch podczas wytwarzania jest bowiem rozciągany do około 200%. Dzięki temu jest znacznie cieńszy i wygodniejszy w użyciu.

Pre-stretch pozwala na łatwiejsze owijanie rozmaitych powierzchni. Nie trzeba go dodatkowo rozciągać. Materiał jest trwały, elastyczny oraz oszczędny. Okazuje się bowiem, że do zapakowania paczki przy pomocy pre-stretchu zużywa się aż o 50% mniej folii niż przy zastosowaniu standardowego produktu.

Wygodne pakowanie rozmaitych przedmiotów przy pomocy stretchu

Co można pakować przy pomocy folii stretch? Materiał ten idealnie sprawdza się jako wierzchnia warstwa zabezpieczająca dla paczek przeznaczonych do wysyłki. Owija się nim kartony, pudełka lub mniej regularne pakunki. Stretch i pre-stretch łatwo przylegają do każdej, nawet bardzo nierównej powierzchni.

Folia występuje w różnych wariantach barwnych. Można spotkać produkty bezbarwne, białe, czarne lub niebieskie. Dzięki temu udaje się nie tylko zabezpieczyć produkty przed uszkodzeniem, ale też ukryć zawartość paczki przed wzrokiem niepowołanych osób.

Przy pomocy folii zabezpiecza się palety, na których ułożono większą ilość paczek. Zafoliowanie minimalizuje ryzyko przypadkowego przesuwania się towarów w transporcie, co przekłada się na mniejsze uszkodzenia i straty.

Stretch to także idealne rozwiązanie do ochrony przedmiotów w magazynach, w firmach i domach prywatnych. Łatwo owija się nim wszelkie sprzęty i produkty, które chwilowo nie są potrzebne. Dzięki folii stretch pakunki są zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wilgoci, kurzem i pyłem.

Przy pomocy stretchu zabezpiecza się przedmioty na czas przeprowadzki. Idealnie sprawdza się na przykład do pakowania mebli, które łatwo mogłyby się zarysować podczas transportu.

Niektóre rodzaje folii stretch bywają używane w kuchni jako praktyczna folia spożywcza, przystosowana do bezpiecznego kontaktu z żywnością.

Nowoczesne folie stretch – sposób na szybkie i wygodne pakowanie

Folie stretch od lat są jednym z najchętniej wybieranych materiałów pakowych. Trudno się dziwić – są wygodne i praktyczne, a przy tym wyróżniają się ciekawymi parametrami technicznymi. Dzięki nim można sprawnie i tanio zapakować każdą paczkę i uchronić ją przed szeregiem zagrożeń

Udostępnij:

Dodaj komentarz