Beton

Beton jest obecnie jednym z najpowszechniej stosowanych materiałów budowlanych. Decyduje o tym jego wysoka wytrzymałość oraz odporność na typowe warunki środowiskowe. Beton stosuje się zarówno do wznoszenia budynków mieszkalnych i przemysłowych, jak i mostów, tuneli, wiaduktów oraz dróg. Jednak nie do każdego rodzaju obiektu stosuje się ten sam rodzaj betonu.

Zdjęcie ze strony Wikipedia.org

Zdjęcie ze strony Wikipedia.org

W zależności od przeznaczenia stosuje się betony o różnej wytrzymałości, betony lekkie, w których zwykłe kruszywo zastąpione jest porowatym keramzytem, betony wodoszczelne. Konstrukcje z betonu są zwykle pokrywane tynkiem lub okładziną, by osłonić konstrukcję przed środowiskiem zewnętrznym i ukryć niezbyt atrakcyjną szorstką strukturę. Najnowszym osiągnięciem w technologii betonu jest uzyskanie betonu ‘przezroczystego’, a właściwie przepuszczającego światło. Efekt ten uzyskiwany jest przez wtopienie światłowodów w strukturę betonu. Co ciekawe, taki ‘przezroczysty’ beton jest równie wytrzymały co tradycyjny i równie dobrze może być wykorzystywany w celach konstrukcyjnych.

1 komentarz

  1. Najlepiej zamówić gotowy beton. Kiedyś korzystało się z betoniarki teraz coraz częściej widać profesjonalny sprzęt do betonu. A o przezroczystym betonie nie słyszałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *