Aranżacja ogrodu – czego nie może w niej zabraknąć?

Aranżacja ogrodu - czego nie może w niej zabraknąć

Aranżacja przestrzeni wokół domu wymaga równie dużo uwagi, co jego wnętrze. Planując funkcjonalny ogród, należy pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Nie może zabraknąć w nim wygodnej przestrzeni wypoczynkowej, gwarantującego bezpieczeństwo i komfort poruszania się po posesji oświetlenia oraz miejsca do przechowywania.

Zakładanie ogrodu nie powinno ograniczać się do posadzenia roślin i systematycznego przycinania trawnika. Jeśli jego przestrzeń ma być przyjazna dla użytkowników, już na etapie  projektowania ogrodu warto przewidzieć miejsce przeznaczone do wypoczynku na świeżym powietrzu. Ważne są również oprawy oświetleniowe, które formą powinny zostać dopasowane do otaczającej przestrzeni, a rodzajem (kinkiet, lampa stojąca, najazdowa itd.) do konkretnej strefy funkcjonalnej. Należy też zadbać o to, by na terenie posesji znalazło się miejsce, w którym będzie można zabezpieczyć i przechować chemię ogrodniczą oraz narzędzia i sprzęt przydatny do pracy na terenie posesji.

Przestrzeń wypoczynkowa

Sposób aranżacji miejsca przeznaczonego do odpoczynku na terenie ogrodu zależy przede wszystkim od upodobań inwestora. Nie można przy tym zapominać o ograniczeniach, które wynikają z warunków panujących na konkretnej nieruchomości. Z drugiej strony należy zaznaczyć, że nawet niedużą przestrzeń można zaaranżować w przemyślany sposób, który zagwarantuje komfort użytkowników. Nieocenione są tutaj rozwiązania, które można znaleźć na stronie https://bazkar.pl.

Są wśród nich meble modułowe, które doskonale sprawdzają się wtedy, gdy inwestor nie może się zdecydować, czy woli duży zestaw wypoczynkowy z narożnikiem i fotelami, czy też mniejszy przeznaczony dla najbliższej rodziny. Meble zbudowane z modułów mogą być dowolnie modyfikowane i składane niczym klocki. Moduły można łączyć w różny sposób, co pozwala dopasować przestrzeń do własnych potrzeb.

Innym ciekawym pomysłem na urządzenie przestrzeni wypoczynkowej jest wprowadzenie do niej ławostołu. Jego zaletą jest to, że może być ustawiony w pozycji niskiej – służy wtedy jako stolik kawowy – albo wysokiej, jako stół, przy którym można wygodnie zjeść posiłek.

Oświetlenie w ogrodzie

Poza meblami, którym producenci nadają wiele różnorodnych form, niezwykle ważne na terenie posesji jest oświetlenie. Jego zadaniem jest nie tylko umożliwienie bezpiecznego poruszania się po terenie działki, ale też odstraszenie ewentualnych intruzów. Oprawy oświetleniowe powinny być rozmieszczone w taki sposób, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa domowników. Nie może ich zabraknąć na podjeździe i w okolicy wejścia do domu. Można też zaprojektować oświetlenie na elewacji budynku, co dodatkowo wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, ale podniesie też atrakcyjność wizualną domu.

Opraw oświetleniowych z pewnością nie powinno zabraknąć też na tarasie. Umieszczone w miejscu wypoczynkowym pozwolą na relaks w letnie, ciepłe dni do późnych godzin wieczornych.

Miejsce do przechowywania

Kolejną kwestią jest wygospodarowanie praktycznego miejsca do przechowywania narzędzi ogrodniczych, chemii przeznaczonej do ochrony roślin, zabawek dla dzieci itp. Do tego celu może posłużyć znajdujące się na posesji pomieszczenie gospodarcze. Jeśli jednak właściciel nieruchomości nie dysponuje takim miejscem, może zainwestować w domek narzędziowy albo wielofunkcyjne meble ogrodowe z praktycznymi, ukrytymi schowkami. Dzięki temu inwestor z łatwością zabezpieczy przed uszkodzeniem wiele przedmiotów, a niektóre z nich będzie mógł mieć stale pod ręką. Wystarczy, że umieści w schowku pod blatem stolika ciepły koc, a będzie mógł sięgnąć po niego natychmiast, gdy poczuje chłód.

Aranżacja funkcjonalnego i wygodnego w użytkowaniu ogrodu staje się kluczowa, jeśli użytkownicy chcą spędzać na jego terenie dużo czasu.

Udostępnij:

Dodaj komentarz